OC medyczne- komu jest dedykowane? Co trzeba o nim wiedzieć?
Zawody medyczne wiążą się z niebywale wysoką odpowiedzialnością za ludzkie zdrowie oraz życie. Każdy lekarz może popełnić błąd, nawet pomimo wielu lat nauki i praktyki. Często wynika on z nagromadzonego stresu czy przepracowania. Oczywiście, nawet niewielkie zaniedbanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Właśnie dlatego prawo obowiązujące w naszym kraju wymaga od medyków wykupienia obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej. Co trzeba o niej wiedzieć?
Czy każdy lekarz musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC?
Warto podkreślić, że medyczne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. Co za tym idzie, każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą w formie działalności gospodarczej, polegającej na praktyce grupowej czy indywidualnej, musi je mieć! Wyjątkiem są natomiast medycy pracujący na umowę o pracę czy zlecenie w placówkach medycznych. Takim osobom polecane jest natomiast wykupienie tak zwanego dobrowolnego ubezpieczenia OC.
OC medyczne- co dokładnie obejmuje?
Wykupienie obowiązkowej polisy OC dla lekarzy sprawia, że nie muszą oni odpowiadać własnym majątkiem za szkody, do których doszło przez zaniedbania czy błędy. Niewłaściwy dobór procesu leczenia czy źle postawiona diagnoza może odbić się negatywnie na zdrowiu pacjenta, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego śmierci. OC medyczne z portal Ins-med.pl obejmuje także roszczenia wynikające z niezgodnego z prawem zaniechania świadczeń zdrowotnych. A więc, jeśli lekarz popełni błąd, wówczas poszkodowany pacjent czy jego rodzina może ubiegać się o odszkodowanie. Zadośćuczynienie zostanie wypłacone przez zakład ubezpieczeniowy.
Komu dedykowane jest OC medyczne? Ile kosztuje polisa?
Obowiązkowe OC medyczne dedykowane jest wszystkim podmiotom leczniczym, prowadzącym działalność leczniczą stacjonarną, całodobową, ambulatoryjną. Mowa tutaj np. o: lekarzach, położnych, pielęgniarkach, fizjoterapeutach, rehabilitantach. A jaki jest koszt ubezpieczenia? Nie da się go jednoznacznie określić, gdyż zależy od kilku czynników. Na jego wysokość wpływa wybrana suma gwarancyjna, dokładny zakres ochrony, jak i rodzaj prowadzonej działalności. Składka może więc wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Trzeba dodać, że koszt może wzrosnąć, w przypadku wybrania dodatkowych klauzul czy roszczeń. Lekarze mogą też zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia nadwyżkowego. W ten sposób zwiększą sumę ochrony, co jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli może dochodzić do dosyć dużych roszczeń. Wtedy minimalna suma gwarancyjna okazuje się często zbyt niska.
Dlaczego OC lekarza jest tak ważne?
Obowiązkowe OC medyczne ochrania lekarza przed poważnymi konsekwencjami ewentualnych błędów czy zaniedbań, do jakich może się dopuścić. Jeżeli więc udzieli on niewłaściwej pomocy medycznej, wówczas nie będzie musiał pokryć odszkodowania z własnej kieszeni. Polisa OC jest więc zabezpieczeniem dla medyka, dzięki, któremu nie musi obawiać się tego, że popadnie w poważne problemy finansowe. OC lekarza chroni nie tylko specjalistę, ale też pacjenta. Pokrzywdzony pacjent może starać się o wypłacenie odszkodowania.
Jak widać, OC medyczne jest ogromne ważne w profesji każdego lekarza, jak i innego specjalisty. Zawarcie umowy polisy jest banalnie proste. Trzeba jedynie wybrać ofertę danego ubezpieczyciela, tak aby była dostosowana do specyfiki działalności medycznej. Należy też wybrać satysfakcjonującą sumę gwarancyjną, które pokryje ewentualne roszczenia, po czym wystarczy podpisać umowę i opłacić składkę ubezpieczenia.